Свято української писемності та мови було встановлене Указом Президента України 1997 року і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов'янської писемності Кирила й Мефодія, першого українського історика, видатного письменника та мислителя, ченця Києво-Печерської лаври. Відповідну постанову прийняла Верховна Рада України.
Дослідники вважають, що саме з Нестора Літописця і починається писемна українська мова. Це не тільки державне, а й церковне свято.
Найвизначнішою працею Нестора Літописця є "Повість минулих літ" – літописне зведення, складене в Києві на початку XII століття. Це перша в Київській Русі пам'ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Тому преподобного Нестора Літописця можна по праву вважати батьком не лише вітчизняної історії, а й словесності.
Упродовж багатьох століть український народ привчали до думки про нібито "вторинність" української мови, ретельно приховуючи від українців величезний масив української ж писемності, історії та культури, який сягає глибокої давнини і нараховує багато тисячоліть.
Саме 9 листопада в навчальних закладах міста Старокостянтинова відбувається урочисте відкриття Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості. Цього ж дня учні та педагоги міста долучаються до написання диктанту національної єдності.